Élénkülés jelei mutatkoztak a német tõzsdeindexen annak ellenére, hogy a piac még mindig erõtlennek érzi az EKB lazítási programját. Erre reflektálva megerõsítették Mario Draghiék, hogy hosszú távon gondolkodnak és még legalább két évig kívánják folytatni az eszközvásárlási programot. Az is kiderült, hogy az EKB elnöke megbízta a szakmai stábot újabb lazító intézkedések kidolgozásával is, amelyek bevezetését két feltételhez köti. Az elsõ szerint akkor léphetnének életbe az új intézkedések, ha beigazolódik, hogy a jelenlegiek nem elegendõek. A második feltételt az infláció alakulásához köti Draghi, így amennyiben kritikusan alacsony szintet fog megütni az árszínvonal növekedése és felerõsödnek a deflációs félelmek, nem fognak sokat hezitálni a kidolgozás alatt lévõ programok bevetésével.
A december 4-ei kamatdöntés után tartott sajtótájékoztatón újabb részletek láthatnak napvilágot, már ekkor bejelentésre kerülhet az eszközvásárlási program kibõvítése az elõbbi feltételek bármelyikére hivatkozva. A novemberi makroadatok egyértelmûen javultak az elõzõ hónapokhoz képest, azonban még bõven akad dolga az EKB-nak, elsõsorban az alacsony infláció miatt, illetve a kölcsönös orosz szankciók negatív hatásainak mérséklésére irányulóan. A német tõzsdeindex igen erõs hónapot tudhat maga mögött, +7.11% növekedéssel zárta az õsz utolsó hónapját, így már a 2014-es év egészét tekintve is erõsödést mutat a DAX index.
Technikai oldal
Mi történt? Az októberi 8400 eurós mélypont érintése óta lényegében folyamatos emelkedést mutat a DAX chart, alig akadt olyan hét, amelyet gyengüléssel zárt volna. Az 50 és 200 napos exponenciális mozgóátlagok által képzett ellenállás elérésekor is csak megtorpant az ármozgás, majd innen kitörve rövid idõn belül megközelítette a korábbi történelmi maximumértékét a DAX árfolyam.
Mi várható? A korábbi csúcsok által kialakított ellenállási zóna közelében indul a decemberi kereskedés a német részvényindexben, az innen történõ elmozdulás irányát nagy mértékben fogja befolyásolni a csütörtöki kamatdöntést követõ közlemény. Az indikátorok már kezdenek lefelé fordulni a csúcsnál történõ megtorpanás következtében. Az RSI belépett a túlvettséget jelentõ zónájába, de itt elbizonytalanodott egyelõre és a Stochastic görbéi is éppen keresztezik egymást a felsõ extrém szinteken, de a visszatérés nem történt még meg. Az MACD is csatlakozott a hisztogramon kialakult negatív divergenciával az esést valószínûsítõ indikátorok sorához, de ezúttal a következõ hetek irányát elsõsorban az EKB csütörtöki közleménye fogja meghatározni.